Z Garwolina do Pilawy z nowego peronu

23/05/2018

Ze zmodernizowanej stacji w Garwolinie podróżni skorzystają przed końcem bieżącego roku. Jednak już w czerwcu przy nowym peronie będzie otwarty tor w kierunku Pilawy, do którego zostanie zapewnione przejście tymczasowe w poziomie szyn.

Nowe obiekty w Garwolinie zapewnią pasażerom większą wygodę i bezpieczeństwo. W ramach modernizacji powstają m.in. dwa nowe perony jednokrawędziowe. Przebudowane zostanie również przejście podziemne dla pieszych, które od przyszłego roku połączy dwie strony miasta oraz umożliwi sprawniejszy i wygodniejszy dostęp do peronów.Przejście podziemne wyposażone zostanie w windy lub pochylnie, tym samym perony dostosowane zostaną do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Ponadto Garwolin zyska nowe tory, rozjazdy, sieć trakcyjną oraz przepusty nad rowami odprowadzającymi wodę. Modernizacja infrastruktury kolejowej umożliwi przejazd pociągów z prędkością maksymalną do 160 km/h i w efekcie zaoszczędzi czas podróżnych.

Obecnie odbywa się demontaż elementów starego przejścia podziemnego oraz przygotowanie do prac betonowych na odnawianym obiekcie. Na czas remontu obiektu, wykonawca zapewnił przejście tymczasowe w poziomie szyn. Jest już rozebrany dotychczasowy peron dwukrawędziowy. Nowy peron z którego docelowo będą korzystać podróżni odjeżdżający w kierunku Pilawy ma już zabudowane ścianki peronowe.

Garwolin znajduje się na linii kolejowej nr 7, łączącej dwa województwa – mazowieckie i lubelskie. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczą ponad 3,5 mld złotych na modernizację linii, co stanowi największą inwestycję w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Obecnie, prace rozbiórkowe, odwodnieniowe i ziemne związane z nawierzchnią torową, siecią trakcyjną, przebudową mostów kolejowych, wiaduktów, przejść pod torami oraz przejazdów kolejowo – drogowych, odbywają się na całym odcinku między Dęblinem a Pilawą. Wznowienie ruchu pociągów planowane jest na koniec tego roku.

Stacja Otwock - komfort i wygoda
Dęblin, komfortowa stacja między Lublinem i Warszawą